Elektriküte koos radiaatoritega – mitmekülgsete võimalustega küttesüsteem

Kui kütteüsteem on välja valitud ning võimalik, et ka elamisse installeritud, siis tuleb välja mõelda see, kuidas hakkab soe pääsema küttesüsteemist elamisse. Üheks valikuks on radiaatorite paigaldamine seina. See variant tuleb reeglina kõne alla siis, kui ei ole võimalik majja p aigaldada põrandaküttesüsteemi. Radiaatori paigaldamine tundub esmapilgil lihtne – lähed poodi, ostad radiaaroti ning kruvid seina ja ühendad süsteemiga.  Vähem teatakse, et radiaatori suurus ning kuju on kütte efektiivsuse seisukohalt väga olulised. Seda nii sooja andmise kui ka sisekujunduse seisukohast.

Aja möödudes on aina rohkem küttesüsteemides kasutama hakatud elektrit. On olemas mitmeid erinevaid võimalusi, kuidas kasutada elektrilisi küttekehasid või võib nende kasutamisest üldse loobuda. Kui teil on põrandaküte, siis kasutate te arvatavasti elektrilisi seadmeid selleks, et küttesüsteemis ringlevat vett soojendada või siis seda süsteemi pumbata. Mõlemal juhul võib öelda, et teil on elektriline põrandaküte paigaldatud. Kodune elektriline põrandakütte süsteem on tuntud kui kiirgav küttesüsteem, isegi siis, kui nad on ehitatud radiaatoritena ning saavad energiat elektrist.

Kuidas radiaatorid töötavad?

Vasest torud keskkütteradiaatoris painutatakse edasi ja tagasi ning need on tegelikult need, mis vastutavad selle eest, kui palju sooja radiaator välja anda suudab. Need vasktorud saavad sooja kuuma vee käes, mis liigub läbi torude ning kui väline terasest radiaatori pind üles soojendatase, siis õhkub sellest sooja kõikjale teie toas. Seega on soovitatav suuremate ruumide puhul paigaldada ka suuremad radiaatorid, millel on rohkem edasi-tagasi paigutatud torusid. Lisaks sellele on teid kaasaegsete radiaatorite puhul võimalik ise seadistada temperatuuri  ning seda regulaatori abil kerge vaevaga ka muuta. Temperatuuri regulaatori põhimõte seisneb sellest, et see kontrollib radiaatorisse pääseva vee hulka ning seega ka tupp aõhkuvat temperatuuri.

Elektriliste keskküttesüsteemide puhul on tihtilugu probleemiks see, et antud küttelahendus ei ole tegelikult väga keskkonnasõbralik.  Põhjuseks on, et suurimad hulgad elektrit toodetakse siiski veel fossiilsetest kütustest, mis teadupärast kuuluvad taastumatute loodusvarade hulka. Kas te teadsite, et näiteks Rootsis keelati 1980ndal aastal ära otseste elektriliste küttesüsteemide kasutamine ning tänaseks on juba plaanis eemaldada kõik elektri abil töötavad küttesüsteemid. Taani on samuti teinud samme selles suunas ning keelandu elektriliste õhkküttesüsteemide paigaldamise uutesse elamutesse. Kaasaegsed süsteemid kasutavad küttepumpasid, mis suudavad kasutada õhus või maapinnas asuvat looduslikku soojust ning muundada see soojusenergiaks. See on väga suureks abiks, sest selliselt väheneb eletritarbimine ning ka kahju loodusele märgatavalt.

Kui te soovite kasutada elektriliste taksititega soojendeid selleks, et kütta teatud tuumi pikema aja jooksul, siis peaksite te teadma, et see võib olla üsnagi kallis lõbu. Kui te soovite küttesüsteemis kasutada vaid osaliselt või koos mõne teise süsteemiga, siis on elektriline keskküttesüsteem tegelikult üsna rahakotisõbralik. Ainuüksi see fakt teeb elektrikütte väga populaarseks kontorites ning puhkemajades, mida ei kasutata aastaringselt.

Kui olete otsustanud lisada enda küttesüsteemile ka radiaatori, siis tuleb silmas pidada ka seda, et valitud radikas suudaks teie elamist piisavalt hästi kütta. Radiaatori valimisel tuleb arvestada toa suurusega ning millist kütmisviisi on vaja antud tuppa. Vastavalt sellele tuleb hakata otsima õige suurusega radiaatorit erinevatelt pakkujatelt. Võib aga juhtuda, et lieate poest efektse ning silmapaistva kroomitud radiaatori. Kroomist radiaatorite kohta võib öelda, et need on läikiva viimistlusega ning seetõttu ei eralda nad reegline soojust sama hästi, kui värvitud või mati pinnaga viimistletud radikad. Lisaks selele loom kroomiga katmine lisa metallikihi, mis hoiab soojust rohkem radiaatoris ning takistab selle eraldumist toa õhku. Kroomitud radiaatorid toodavad reeglina 20% vähem sooja, kui nende valged või vävitud mudelid.

Isiklikult arvan, et kõige mõistlikum on valida kompaktne radiaator, mida eelistavad paljud kliendid, sest sellel on mitmeid positiivseid omadusi.